Vyhľadať
Close this search box.

Tím TU Brno Racing vsádza na 3D tlač

S tímom TU Brno Racing, ktorý na VUT v Brne každoročne vyvíja a stavia svoju vlastnú študentskú formulu pre medzinárodnú súťaž Formule Student, spolupracujeme už niekoľko sezón. Naše úzke partnerstvo trvá už od roku 2013 a členovia tímu vedia, že sa na nás môžu spoľahnúť, aj keď sa každým rokom jeho zloženie mení. Ako sami hovoria, podpora zo strany partnerov je pre tím kľúčová, bez ich pomoci by svoj projekt ťažko realizovali. Aj preto je MCAE Systems jedným z platinových partnerov.

Hlavným cieľom tímu je navrhnúť, skonštruovať a testovať jednomiestne pretekárske vozidlo, s ktorým sa zúčastňujú na medzinárodných súťažiach organizovaných po celom svete. Študenti od nás využívajú 3D tlačiareň MakerBot Z18, ktorú sme im pred niekoľkými rokmi zapožičali, a dnes patrí medzi stále pracovné vybavenie ich dielne. Ako sami popisujú, využívajú ju predovšetkým na rýchlu výrobu prototypov, na čo je primárne určená. Technológia 3D tlače skracuje dobu vývoja rôznych prototypov do vozidla. Je schopná priviesť na svet diel prakticky ľubovoľných tvarov, čo tímu výrazne pomáha.

Stolová 3D tlačiareň MakerBot Z18 je pre prácu tímu nenahraditeľná, pretože na ňu tlačia diely, pri ktorých je potrebné overiť nadväznosť komponentov, ktoré ešte nie sú vyrobené, alebo môžu vytlačiť skúšobný diel. Zisťujú, či diel naozaj sedí alebo je potrebné vykonať úpravy, aby tak mohli predísť možným problémom pri samotnom zostavovaní monopostu. Ako materiál využívajú biologicky rozložiteľný PLA, určený pre 3D tlačiarne MakerBot, ktorý sa ľahko tlačí a diely sú dostatočne pevné. Je tiež perfektnou voľbou pre tlač veľkých objektov vďaka nízkej tepelnej rozťažnosti (tlače sa na podložke nekrútia) a pre tlač detailných drobných modelov.

3D tlačiareň šetrí študentom čas pri vývoji aj výrobe, pretože chýbajúce aj stredne veľké diely si môžu postaviť behom pár hodín. Vďaka tomu je ich práca oveľa efektívnejšia.

Ďalšie využitie tlačiarne tiež nie je zanedbateľné. Ide najmä o tlač komponentov spaľovacieho motora, ktoré slúžia na prezentáciu u sponzorov. Originálne komponenty sa väčšinou nachádzajú na revízii alebo pri testovaní na motorovej brzde. Vo výnimočných prípadoch študenti tlačia menšie formy na laminovanie dielov z uhlíkových vlákien, ktoré im 3D tlačiareň postaví cez noc. Väčšinou sú tieto formy pomocou frézovania nevyrobiteľné alebo je výroba veľmi zdĺhavá a nákladná. Niektoré vytlačené diely zostávajú na závodnom aute nastálo (napr. poistková skriňa alebo držiaky vstrekovačov).

V tohtoročnej sezóne sa tím TU Brno Racing v súlade s najnovšími trendmi v oblasti e-mobility pustil aj do vývoja a stavby prvej elektrickej formuly
Dragona e1. Zapožičanie 3D tlačiarne a 3D tlač na zákazku je len malá časť toho, čo nás s tímomTU Brno Racing spája. Konkrétne výsledky spolupráce budú odhalené spoločne s novými generáciami monopostov Dragon X a Dragon e1.