Vyhľadať
Close this search box.

Zhotovenie prototypov silikónového dilatátora

Dizajnérka BcA. Kristína Karpalová založila projekt nazvaný Neoway s cieľom navrhnúť dilatačnú pomôcku pre ženy s gynekologickými problémami, ktorú ako študentka dizajnu na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe pripravila v rámci svojej bakalárskej práce. Spoločnosť MCAE Systems tento zaujímavý zámer podporila a prispela k jeho úspešnej realizácii.

vyroba silikonoveho dilatatoru

Kristína sa otvorene hlási k svojmu zdravotnému problému, vývojové vady maternice a pošvy označovanej ako MRKH syndróm, a upozorňuje na fakt, že trh neponúka adekvátne pomôcky na liečbu dilatačnou terapiou. Sama sa snaží ísť príkladom tým, že zbiera informácie od odborníkov, prekladá odborné štúdie, komunikuje s pacientmi a celkovo sa snaží čo najviac samovzdelávať. Pripravila tak platformu pre ostatné ženy, ktoré majú rovnaký problém.

Dve technológie – vákuové liatie do silikónu aj 3D tlač

Cieľom návrhu bolo vytvorenie sady dilatačných pomôcok pre použitie (pred aj po) operácii a vyjadrenie podpory ďalším pacientkám. Kristína za nami prišla s vytlačenými plastovými prototypmi a prosbou o zhotovenie vhodnej silikónovej formy na odliatie vo vákuu. Rovnako dodala pre modely uvažovaný silikón nízkej tvrdosti, ktorý potrebovala otestovať. Nasledovala konzultácia s našimi technológmi, ktorí navrhli materiál s vhodnejšou tvrdosťou.

Po vytvorení formy a následnom odliatí modelov vzniklo niekoľko tvarových aj materiálových prototypových variantov, ktorých vhodnosť bola konzultovaná s pacientkami. Odliatky zo silikónu potom prešli ďalším testovaním a projekt získal profesionálny charakter. Uspel aj v súťaži Social Impact Award 2020, kde bol zaradený do TOP desiatky projektov.

Na porovnanie sme jednu sadu modelov vytvorili použitím 3D tlače. Modely sme vytlačili technológiou PolyJet na profesionálnej 3D tlačiarni Stratasys J735 (dnes inovovaný model Stratasys J835), pričom tlač trvala zhruba 14 hodín. Táto multimateriálová tlačiareň, určená špeciálne pre dizajnérov alebo dizajnérske štúdiá, bola najvhodnejšou voľbou pre svoje schopnosti zhotovovať kombinované diely z pevných aj pružných materiálov v jednej tlačovej úlohe. Vďaka prednastaveným kombináciám je možné získať veľké množstvo ďalších digitálnych materiálov (napr. rôzne tvrdosti gumy či farebné odtiene). Toto široké spektrum použitých materiálov umožňuje vytvárať realistické modely s rôznou geometriou aj s rôznymi mechanickými a vzhľadovými vlastnosťami.

Pre 3D tlač sme zvolili pevný materiál VeroWhite a pružnú, mäkkú Agilus 30 White simulujúcu gumu, všetko v hodnote stupnice tvrdosti Shore 40 alebo 60. Pomocou 3D tlače sa podarilo efektívne, spoľahlivo, ale predovšetkým veľmi rýchlo vytvoriť presné prototypy, ktoré zodpovedali predstave dizajnérky.

Hlavné je nevzdávať sa

Návrh tejto pomôcky bol vytvorený vďaka iniciatíve pacientok, ktoré tento produkt potrebujú na denné použitie. Kristína sa snaží pacientky podporovať aj mentálne, aby neprepadali skepse. Na instagramovom profile pravdivo, ale s nadhľadom poukazuje, s čím všetkým sa ženy s týmto ochorením musia vysporiadať. Autorka si je vedomá, že tieto problémy môžu významne narušiť sebavedomie žien a sťažiť tak ich existenciu v spoločnosti, pretože ženy sa často neodvážia so svojim problémom zveriť. Preto sa snaží túto tabuizovanú tému prelomiť.

Viac o celom projekte Neoway sa môžete dozvedieť na stránkach www.neo-way.com.