Vyhľadať
Close this search box.

3D tlač z kovov v obrannom priemysle ako úspora času a nákladov

Využitie 3D tlače v obrannom priemysle nie je dnes žiadnou novinkou. Všeobecne sa aditívna výroba používa všade, kde je potenciál pre inovatívne a rýchlu výrobu. Presvedčila sa o tom aj spoločnosť Czech Small Arms, výrobca strelných zbraní, ktorá využila naše služby 3D tlače z kovov.

Hlavnou výrobnou stratégiou je kvalita za prijateľnú cenu, a to aj s dôrazom na stály rozvoj a inováciu výroby. Práve preto oslovili našu spoločnosť, ako odborníka na trhu s 3D technológiami, aby sme im pomohli so zákazkovou tlačou drobných prototypových dielov.

Konštruktér Ing. Peter Fronk sa rozhodol vyskúšať aditívne technológie ako vhodnú náhradu k existujúcej výrobe, a to predovšetkým z kapacitných dôvodov. Na výrobu prototypov nie je bežne dostupná kapacita na obrábacích a iných konvenčných strojoch, pretože sú obvykle plne vyťažené sériovou výrobou. Navyše v spoločnosti Czech Small Arms potrebovali urýchliť vývoj, tak aby prebehol v čo najkratšom možnom čase na otestovanie funkčnosti. Išlo predovšetkým o súčiastky na vyskúšanie funkcie spúšťového mechanizmu a ďalšie menšie diely vo vývojovom projekte osobnej obrannej pištole.

Hľadanie vhodného dodávateľa, ktorý by splnil všetky podmienky, či už tie časové, alebo aj s ohľadom na materiál, sa ukázalo ako beh na dlhú trať. Peter Fronk popýtal niekoľko dodávateľov, ktorí ponúkajú služby 3D tlače, a jedného z nich dokonca využili. Konkurenčná ponuka však bola finančne náročnejšia. Potom sa Peter stretol s našimi špecialistami, ktorí sa venujú službám 3D tlače z kovov, a tí našli oveľa vhodnejšie a úspornejšie riešenie pri zachovaní kvality

Spoločnosť Czech Small Arms z Jablónky nad Bečvou ako jediná na svete vyrába legendárne strelné zbrane Sa vz. 58 a Sa vz. 61.

3D tlač z kovov ako náhrada klasických technológií

Išlo o výrobu dielov v 3D tlačiarni od americkej spoločnosti Xact Metal, ktorá pracuje s technológiou SLM (Selective Laser Melting), kedy dochádza k spekaniu tenkých vrstiev kovového prášku laserom. Tieto jemné a detailné diely boli presne vytlačené vďaka Yb vláknovému laseru s výkonom 100 W, ktorý zaisťuje presnosť dielu s veľkosťou ohniska 100 mikrónov.

Použitá bola nerezová oceľ 316L, ktorá sa vyznačuje predovšetkým výbornou odolnosťou proti korózii, rázovou húževnatosťou a dobrou zvariteľnosťou. Na zlepšenie povrchovej tvrdosti tlačených dielov bola následne použitá plynová nitridácia, ktorá priniesla skvelé výsledky.

A ako spomína Peter Fronk: „Znížili sme časovú náročnosť výroby zo zhruba 2 mesiacov na 2 týždne pri zachovaní dostatočnej kvality a dokonca znížení nákladov.“ Samotná tlač trvala niečo málo cez osem hodín, čo je obrovský rozdiel oproti klasickej výrobe – trieskovému obrábaniu, pri ktorom by mohol prototypovací proces zabrať aj viac ako mesiac.

Výtlačky v spoločnosti Czech Small Arms používajú už dva mesiace a sú s nimi úplne spokojní. Ako kľúčový dôvod, prečo spolupracujú s našou spoločnosťou, spomína Peter Fronk hlavne rýchlosť výroby. Ako druhý bod hneď dodáva, že nebola narušená kvalita, ktorá je stále dostačujúca a na účely samotného prototypovania je optimálna. A ako posledný, ale dôležitý bod, sú ušetrené náklady – predovšetkým oproti klasickému trieskovému obrábaniu v celom jeho procese od úspory materiálu, zhotovovania špeciálne brúsených nástrojov a výroby prípravkov na upnutie až po tvorbu programov a vo finále odpracovaný čas a amortizáciu CNC strojov.