Vďaka takmer neobmedzeným možnostiam výroby tvarovo zložitých dielov si aditívna výroba našla svoje uplatnenie aj v biomedicínskom inžinierstve. Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania na Strojníckej fakulte na Technickej univerzite v Košiciach má s využitím aditívnej výroby bohaté skúsenosti.
Použitie 3D tlačiarne má veľký prínos pre navrhovanie finálneho tvaru implantátu pacienta. Proces návrhu implantátu začína požiadavkou z lekárskej praxe vytvoriť náhradu pre konkrétneho pacienta. Keďže ľudské telo a rozsah poranenia je v každom prípade odlišné, prvým krokom je vykonanie vyšetrenia za pomoci počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MR). Na základe týchto údajov získajú biomedicínski inžinieri presnú predstavu o tom, ako má finálny implantát vyzerať. Preto je ďalším krokom vytvorenie počítačového modelu a jeho následná výroba pre účely testovania. Práve v tejto fáze testovania sa využíva 3D tlačiareň od firmy Stratasys. 3D tlačiarňou je na základe údajov z CT alebo MR vytvorený presný model okolia miesta, do ktorého bude umiestnený implantát (napríklad lebka, rebrá a podobne.), tzv. anatomický alebo referenčný model. Tento model slúži na testovanie a na odskúšanie si operačného zákroku a aj odladenie tvaru implantátu predtým, ako dôjde k jeho finálnej realizácii a voperovaniu titánového implantátu.
Ďalšou oblasťou na využitie 3D tlačiarne od firmy Stratasys je protetika a ortotika. Na základe oskenovanej časti tela sa navrhne individuálna ortéza podľa požiadaviek pacienta/klienta. Individuálne ortézy sa vyrábajú nielen pre ľudí, ale svoje využitie našli aj vo veterinárnej oblasti. Časti protéz alebo epitéz je tiež možné vyrábať použitím aditívnej technológie od spoločnosti Stratasys.
MCAE Systems, s.r.o.
Štúrova 1532/92, 018 41 Dubnica nad Váhom
Telefón: +421 422 020 555
E-mail: mcae@mcae.sk