Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe je nielen miestom odovzdávania znalostí potrebných pre budúcu profesiu, ale aj jedinečným prostredím pre výskum a inováciu. Nové technológie premieňajú svet a do popredia sa dostáva experimentovanie, testovanie, prototypovanie a vývoj. Sme radi, že sa opäť môžeme podieľať na rozvoji nastupujúcich generácií mladých umelcov, tentoraz v ateliéri Architektúry III, VŠUP v Prahe.
Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe bola založená už v roku 1885 a radí sa tak medzi najstaršie umelecké školy v Českej republike. Jej cieľom je ponúkať komplexné umelecké vzdelanie v oblasti architektúry, designu, vizuálnej komunikácie a voľných aj aplikovaných umení. Škola sa teší veľkej obľube (medzi jej absolventmi patria rešpektovaní odborníci v daných odboroch) a je vyhľadávaná domácimi aj zahraničnými študentmi. Snažia sa tiež o spoluprácu s rôznymi výrobnými podnikmi, aby mali študenti možnosť overiť si svoje schopnosti v praxi. A MCAE Systems je jedným z nich.
Do školy, presnejšie do ateliéru Architektúry III, sme zapožičali jednu z našich najlepších stolných 3D tlačiarní MakerBot Z18 od spoločnosti Stratasys. Veľký stavebný priestor tejto tlačiarne umožňuje vytvárať extra veľké a mimoriadne vysoké priemyselné prototypy, modely a diely. Výhodou je tiež uzavretá, vyhrievaná komora, navrhnutá na tlač veľkých modelov pri minimálnych deformáciách.
Za ateliér architektúry s 3D tlačiarňou najčastejšie pracuje MgA. Shota Tsikoliya, ktorý tu pôsobí ako odborný asistent a vedie študentov k tomu, aby sa nebáli používať nové technológie. Sám sa zaoberá emergentnou architektúrou a inovatívnymi technológiami.
Digitálne technológie už v umení a dizajne nie sú žiadnou novinkou. Zatiaľ čo mnohí významní produktoví dizajnéri dnes testujú problematiku nových materiálov a experimentovanie s nimi, architektúra sa zaoberá aj otázkou nových štruktúr a ich možnej tvorby. V tomto projekte išlo o veľmi komplexné tvary generované na princípe diferencovaného rastu a 3D tlač debnenia bola jedným z najdostupnejších spôsobov, ako dosiahnuť požadované výsledky. Konštrukcia je založená na algoritmickom vývoji geometrií a predstavuje strojnú výrobu bez potreby ľudského zásahu. Také systémy sú schopné samovýroby a reparácie. Vystavené betónové prvky predstavujú prierezy, ktoré majú znázorňovať nekonečné štruktúry. 3D tlačiareň MakerBot Z18 splnila náročné požiadavky vďaka veľkému konštrukčnému objemu pre rozmerné modely a vyhrievaná komora zariadila „bezpečnú“ tlač veľkého diela bez odlepovania z podložky.
Výstupy z projektu boli demonštrované v septembri roku 2019 na výstave Ars Electronica v rakúskom Linzi, v roku 2020 sa počítalo s prezentáciou na konferenciách v Barcelone, Lisabone av Berlíne. Kvôli vzniknutej situácii a preventívnym opatreniam boli však tieto akcie presunuté na dobu neurčitú. Preto by sme vám toto dielo chceli ukázať aspoň prostredníctvom fotografií v našej galérii.
MCAE Systems, s.r.o.
Štúrova 1532/92, 018 41 Dubnica nad Váhom
Telefón: +421 422 020 555
E-mail: mcae@mcae.sk