Vyhľadať
Close this search box.

Inovácia v módnom priemysle? Áno, 3D tlačiareň vytlačila topánku

Do návrhov a výroby oblečenia aj obuvi sa dnes zapájajú najmodernejšie technológie. Keď prišiel pán Michael Horký, ktorý pre svoje podnikanie používa značku „Horké topánky“, presne vedel, čo chce. Mal jasnú víziu, len bolo treba ju zrealizovať a zhmotniť jeho predstavu. Pripravoval model dizajnovej obuvi, ktorú chcel prezentovať na online veľtrhu Czechia fashion week, ktorý sa celý samozrejme točí okolo módy a designu.

Značka Horúce topánky vznikla v roku 2019 a stojí na poctivej ručnej práci obuvníka, pána Michaela. Jeho ručne vytvorená obuv plne rešpektuje nielen chodidlá, ale aj osobnosť zákazníka. Vzťah k ručne šitej obuvi mal už od detstva, s týmto remeslom začal starý otec pána Michaela a odvtedy nebola tradícia prerušená. Ako sám hovorí: „Výrobu topánok mám zakotvenú v DNA“.

3D tlač v móde aj obuvi nie je novinkou

V predchádzajúcich rokoch prebehlo niekoľko experimentov, kedy 3D tlačiareň vytlačila šaty či časti topánok. Dnes už je 3D tlač v tejto oblasti trochu umiernenejšia, ale za to praktickejšia. V obuvníctve sa už bežne tlačia, kopytá rôznych veľkostí. 3D tlač je výrazne rýchlejšia ako klasická výroba, tá bežne trvá aj týždeň. Tlač vymodelovaného kopyta môže byť hotová počas noci.

Dizajnéri sa obracajú k 3D tlači v prípade, že potrebujú vyrobiť špeciálny model alebo limitovanú edíciu a tak tomu bolo aj v prípade Horúcich topánok. Pán Horký prišiel s nápadom vytlačeného podpätku dámskej lodičky. Najprv sme naskenovali kopyto so zvrškom lodičky skenerom  GOM. Skenovanie zvršku nám umožnilo dokonale nadviazať návrh podpätku na skutočný tvar lodičky. Potom naši technici vytvorili niekoľko návrhov v softvéri  Tebis. Návrhy s pánom Michaelom konzultovali a upravili s našimi špecialistami na 3D tlač a tí pripravili dáta pre tlač. Podpätok topánky sa tlačil na profesionálnej 3D tlačiarni  Stratasys J850 Prime. Vyrábať túto štruktúru klasicky, napríklad frézovaním, by bolo náročné a zdĺhavé, avšak s  technológiou PolyJet  bol výtlačok hotový za pár hodín. Ako posledný krok nasledovala povrchová úprava. Konečné dotvorenie už si urobil pán Horúci sám.

Veríme, že sa vytlačený podpätok na 3D tlačiarni podaril, je sympatické, že aj taká malá firma, je schopná využiť moderné technológie, na zlepšenie služieb klientom. Prajeme značke  Horúce topánky, mnoho spokojných zákazníkov, snáď sme k tomu malým dielom prispeli aj my.