Tri základné otázky a odpovede alebo využitie 3D skenera v spoločnosti Van Raam
Spoločnosť Van Raam sa zaoberá výrobou špeciálne upravených bicyklov pre osoby so zdravotným postihnutím. Všetky bicykle sú kompletne navrhnuté a vyrobené vo Varssevelde – v jednej z najčistejších a najprogresívnejších tovární v Holandsku.
V modernej továrni Van Raam sa bicykle vyrábajú takmer 110 rokov a už viac ako 35 rokov so zameraním na špeciálne potreby. Nič sa nevyrába na sklad, každé kolo sa vyrobí na objednávku samostatne. Firma sa špecializuje na trojkolky, skútre, kolesá pre invalidný vozík, tandemové kolesá, duo kolesá (tandem vedľa seba) a bicykle s nízkym nástupom. Každý model je k dispozícii aj ako elektrobicykel.
Firemná politika spoločnosti Van Raam kladie hlavný dôraz na inovácie – ako hlavného prostriedku na zavádzanie nových technológií aj najmodernejších zariadení do výrobného procesu. Aby firma zostala stále medzi špičkami v obore a mohla kolesá neustále vylepšovať, zaobstarala si zariadenie pre plne automatizované 3D meranie ATOS ScanBox so skenerom ATOS 5. Zaujíma vás čo je 3D skener, a prečo a na čo sa v spoločnosti Van Raam používa? Na tieto tri základné otázky poznáme odpoveď. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!
Čo je 3D skener?
3D skener (scanner), doslovný preklad snímač, je optické zariadenie umožňujúce prevedenie fyzického objektu do digitálnej podoby (digitálnych dát) pre ďalšie využitie. Je to teda zariadenie, ktoré zhotovuje 3D obraz objektu. Výsledkom je digitálny trojrozmerný model v počítači.
ATOS ScanBox je kompletné zariadenie pre plne automatizované 3D optické meranie od spoločnosti GOM (teraz ZEISS), ktorého hlavnou súčasťou je vždy skener ATOS. Je to ohraničený box s veľkým rotačným stolom a robotom, na ktorom je upevnený 3D skener ATOS 5 (v prípade firmy Van Raam).
ATOS 5 od spoločnosti ZEISS je optický skener s vysokým rozlíšením, ktorý dokáže veľmi rýchlo a presne zmerať akýkoľvek objekt. Jeden z najväčších prínosov tohto zariadenia je jeho uplatnenie vo fáze odlaďovania výroby a sledovania stability výrobného procesu. Po naskenovaní objektu je možné s 3D dátami ďalej pracovať a model si vytlačiť na 3D tlačiarni.
„ATOS 5 vyniká pri meraní lesklých plôch, tmavých povrchov, veľmi jemných štruktúr a hrán.
Technológia ATOS, ktorú skener používa, výrazne znižuje počet jednotlivých skenov
a zrýchľuje tak celkový proces merania“.
Na čo sa v spoločnosti Van RAAM 3D skener používa?
Spoločnosť Van Raam vyrába špeciálne upravené bicykle pre osoby so zdravotným postihnutím a osoby, ktoré už nemôžu jazdiť na duo bicykli (tandem vedľa seba). Kvalita a inovácia majú veľký význam. S novým 3D skenerom ATOS 5 je možné skenovať celé bicykle alebo ich jednotlivé diely a vytvoriť tak digitálnu kópiu „skutočného“ bicykla. Potom je možné 3D modely a návrhy, ktoré boli realizované predtým, než oddelenie pre výskum a vývoj kolo vyrobilo – porovnať a identifikovať možné odchýlky.
Toto sú štyri hlavné dôvody, prečo firma Van Raam používa 3D skener ATOS 5 od spoločnosti ZEISS:
- optimalizácia výrobného procesu
- kontrola kvality
- ďalší výskum a vývoj
- inovácia
Príkladom využitia je napr. skenovanie zadného rámu kolesa OPair pre invalidný vozík. Na základe tohto skenovania boli upravené zváracie prípravky na robotické zváranie tak, aby bol rám kolesa ešte kvalitnejší, presnejší a čo najlepšie vyhovujúci. Avšak, je takmer nemožné dosiahnuť optimálne tvary (100% zelenej farby na farebnej mape odchýlok od nominálnych dát), pretože rúrky sa vždy pri procese zvárania teplom deformujú.
Týmto spôsobom je možné optimalizovať výrobný proces a zaručiť kvalitu upravených bicyklov, pretože laserové a zváracie roboty je možné v prípade potreby rýchlo prispôsobiť na základe vyhodnotenia odchýlok z naskenovaných dát. A ako často sa to deje? Priebežne – počas výroby sa pravidelne vykonáva náhodná
skenovanie a ďalšie testy.
Ako funguje 3D skener?
Základom všetkých zariadení ATOS ScanBox sú 3D skenery ATOS, ktoré poskytujú celoplošné 3D súradnice pre každé jednotlivé meranie. Počas 1–2 sekúnd je na jednej snímke nasnímaných až 16 miliónov nezávislých bodov. Rotačný stôl v skenovacom priestore automatizuje celý proces, objekt teda nemusí byť otáčaný ručne.
3D skener disponuje technológiou Blue Light – premieta presné pruhy modrého svetla na povrch objektu, ktoré sú potom zaznamenané dvoma kamerami. Uhol medzi kamerou a senzorom a vzdialenosť medzi kamerou, senzorom a objektom sa používajú na určenie priestorových súradníc objektu. Referenčné body na rotačnom stole umožňujú skenera určiť rozmery objektu a ľahko spojiť viac skenov na vytvorenie jedného 3D modelu. Výhodou skenera je, že má vysokú presnosť. Výsledné namerané dáta sa vyznačujú aj vysokým rozlíšením, čo umožňuje meranie veľmi malých detailov na dieloch.