Vyhľadať
Close this search box.

Predstavenie inovatívnych 3D technológií pre (nielen) digitálnu továreň budúcnosti

Medzinárodný strojársky veľtrh alebo predstavenie inovatívnych 3D technológií

Na tohtoročnom Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne sme v rámci našej expozície prezentovali nielen inovatívne 3D technológie, ale aj ich praktické využitie v priemysle. Mohli ste sa tak zoznámiť s rôznymi technológiami aditívnej výroby, ale aj so zariadeniami pre automatizovaný postprocessing, automatizované 3D meranie, reverzným inžinierstvom, alebo uvidieť živú ukážku brúsenia na robotickom pracovisku.

3D tlač a aditívna výroba

Za oblasť 3D tlače a aditívnej výroby sme prezentovali osvedčené priemyselné zariadenia s technológiou FDM. Menovite 3D tlačiareň Stratasys F370CR pre tlač z kompozitných materiálov, ktorá je vhodná na výrobu nástrojov, upínacích prípravkov alebo foriem. A veľkoformátovú 3D tlačiareň Stratasys F770 pre tlač veľkých prípravkov či funkčných prototypov v oblasti automobilového priemyslu.

Za technológiu PolyJet ste mohli vidieť Stratasys J55 Prime s rotačnou tlačovou platformou zaisťujúcou vynikajúcu kvalitu povrchu a tlače. Vhodná pri výrobe farebných a realistických prototypov v oblasti dizajnu, ale aj medicíny a zubného lekárstva.

Pre sériovú výrobu konzistentných dielov sa skvele hodí zariadenie Stratasys H350, ktoré zaisťuje efektívnu malosériovú výrobu. Vďaka postprocessingu na zariadeniach DyeMansion môžete tieto diely upravovať v troch automatizovaných krokoch – čistenie, povrchová úprava a farbenie dielov. Alebo napríklad inovatívna 3D tlačiareň Origin One umožňujúca sériovú výrobu veľmi presných a kvalitných koncových dielov.

V oblasti 3D tlače z kovov sme vám ukázali zariadenie XM200C, efektívne riešenie pre kusovú výrobu funkčných dielov zo širokej škály priemyselných kovových práškov.

Nakoniec sme tiež prezentovali aj stolné tlačiarne Ultimaker S7 a MakerBot METHOD X.

3D optické meranie a digitalizácia

Za oblasť 3D optického ste mohli vidieť živú ukážku automatizovaného merania batériovej vane pomocou robotického pracoviska ATOS ScanBox a skenera ATOS 5 od firmy ZEISS. Zariadenia vynikajú svojou presnosťou merania a vysokou kvalitou nameraných dát. Fungujú na princípe projekcie modrého svetla, ktoré je snímané dvoma kamerami a ponúkajú nielen vysokú rýchlosť merania, ale aj rýchle spracovanie a vyhodnotenie voči referenčným dátam.

Ďalšou ukážkou merania potom bola mobilná meracia stanica GOM ScanCobot so skenerom ATOS Q, motorizovaným rotačným stolom a výkonným softvérom. Optický 3D skener dokáže rýchlo získať informácie s vysokým detailom a poskytuje tak spoľahlivý základ pre ich jednoduchú interpretáciu.

V neposlednom rade sme tiež prezentovali rozšírenú realitu SuPAR, ktorá otvára nové možnosti vizuálnej kontroly dielov a súčastí. Aplikácia ponúka interaktívnu kontrolu dielov porovnaním obrazov v reálnom čase. Chyby sú dokumentované priamo v 3D zobrazení a uložené pre prehliadač SuPAR™ Viewer. Tiež je možný automatický export do Excelu a PDF, a to vrátane chybového protokolu s fotkami.

CAD/CAM a reverzné inžinierstvo

Za divíziu CAD/CAM sme predvádzali živú ukážku brúsenia na robotickom pracovisku ovládanom softvérom Tebis 4.1. So softvérom Tebis môžete jednoducho integrovať roboty do svojich výrobných procesov. Pretože od samotného začiatku programujete s virtuálnym robotom (digitálnym dvojčaťom), nehrozí vám neskôr žiadne prekvapenie kvôli prepočtu alebo iným problémom. Tebis priamo odosiela NC riadiace dáta pre robota. Môžete teda pristupovať priamo z CAD dát k dokončenému programu robotického obrábania bez problémov.

V kombinácii s optickým skenerom sa potom výborne hodí na opravy poškodených súčastí bez dostupnej dokumentácie pomocou reverzného inžinierstva. Reverzné inžinierstvo vytvára plošný CAD model, ktorý presne kopíruje naskenovaný tvar a používa sa všade tam, kde sa pracuje ručne na reálnych dieloch a pre následný proces je vyžadovaný CAD model upravený podľa tvaru skutočného dielu.