Vyhľadať
Close this search box.

Ochrana pamiatok v 21. storočí

Digitalizovali sme pomník hrdinom od Zborova

Na objednávku Československej obce legionárskej a so súhlasom Mestského úradu Blansko digitalizovala spoločnosť MCAE Systems pomník Hrdinům od Zborova. Digitalizácia prebiehala neinvazívnou metódou pomocou optického meracieho systému ATOS 5 od firmy ZEISS. Cieľom projektu bolo získať digitalizovaný obraz sochy pre jej uchovanie, aby sa táto kultúrna pamiatka mohla odovzdávať z generácie na generáciu.

Blanenský pomník hrdinom od Zborova sa nachádza v parku na nábreží rieky Svitavy a bol odliaty roku 1933 v blanenských železiarňach podľa modelu akademického sochára Karla Babku. Socha bola za okupácie uschovaná a na svoje miesto nainštalovaná v roku 1947, vďaka čomu je tiež pravdepodobne jedinou z trojice sôch, ktorá sa z tohto konkvolutu zachovala. Postava bojovníka bola vytvorená podľa legionára Bohumila Sypenu a je zachytená v útočnom postoji, zatiaľ čo v rukách zviera pušku s nasadeným bodákom. Pomník stojí na žulovom sokli a hrubo opracovanom kameni doplnenom o žulovú dosku s dedikačným nápisom.

Získané dáta je možné spätne použiť na vytvorenie duplikátu sochy, a to buď pomocou 3D tlače z plastov či kovov, alebo frézovaním modelu v reálnej veľkosti do dreva či polystyrénu.

Nové inovatívne možnosti návrhu

Digitalizáciu pomníka sme vykonali priemyselným skenerom ATOS 5 od firmy ZEISS, ktorý je veľmi presný a rýchly. Vďaka modrému svetlu tejto technológie mohlo skenovanie prebiehať za bežných svetelných podmienok. Výkonné kamery s krátkymi časmi expozície sa hodia na meranie akéhokoľvek typu povrchov a umožňujú meranie rýchlosťou až sto snímok za sekundu. Výsledné dáta majú vysoké rozlíšenie a sú veľmi presné (až do 0,2 mm) – presne preto bola táto technológia na skenovanie legionára tou správnou voľbou. Dáta sme po spracovaní výstupu upravili a vygenerovali do súboru stl.

Získané dáta je možné spätne použiť na vytvorenie duplikátu sochy, a to buď pomocou 3D tlače z plastov či kovov, alebo frézovaním modelu v reálnej veľkosti do dreva či polystyrénu. Tieto modely sa potom dajú využívať pri tvorbe foriem na odliatie, čo zaručuje rýchlu výrobu kópie. Vysoko kvalitné uchované dáta sa tak dajú kedykoľvek neskôr použiť, a je preto dôležité usilovať sa u kultúrnych pamiatok práve o ich digitalizáciu.

Nové inovatívne možnosti návrhu

Z digitálnych dát sme potom mali možnosť vytlačiť modely legionára, ktorých tlač trvala necelých 43 hodín. Použili sme na to tlačiareň Stratasys J55 Prime, cenovo dostupnú technológiu určenú na kancelárske použitie. 3D tlačiareň ponúka nielen kvalitnú a presnú tlač, ale aj takmer 500 000 farieb podľa vzorkovníka Pantone a zhotovenie plnofarebných modelov s jemnými detailmi. Celý proces výroby je rýchly a jednoduchý. Tlačiareň prepája kvalitné spracovanie technológie PolyJet s kompaktným dizajnom a je vybavená rotačnou tlačovou platformou, ktorá zaisťuje vynikajúcu kvalitu povrchu aj tlače.

Technológia je kompatibilná so širokou škálou rôznych materiálov. Pri výrobe modelov legionárov sme použili odtiene materiálu Vero, ktorý sa vďaka svojim mechanickým a teplotným vlastnostiam hodí na výrobu dizajnových modelov, funkčných prototypov alebo dielov koncového použitia. Rozpustný podporný materiál SUP710 nevyžaduje ručné odstraňovanie a uľahčuje následný postprocessing.

Česká obec legionárska tiež v Brne v septembri minulého roku organizovala konferenciu, v rámci ktorej sme mali možnosť prezentovať ako tento projekt vznikal a predstaviť vytlačené repliky pomníka.

Stiahnite si našu prípadovú štúdiu